Jak wybrać najlepsze i trwałe buty do bieganiaKiedy zaczynasz biegać, możesz mieć wrażenie, że to zupełnie inna gra niż chodzenie. Czy to dlatego, że masz więcej mocy eksplozywnej w nogach, czy po prostu dlatego, że bieganie wiąże się z dużo szybszym, szybszym i dalszym chodzeniem, jest kwestią dyskusyjną. Ale to, co wiemy na pewno, to fakt, że do osiągnięcia sukcesu jako biegacz potrzebne są inne buty. Uwielbiamy wygląd tego wpisu na blogu i jego treść. Najważniejszym aspektem dotyczącym butów do biegania jest ich dopasowanie i wsparcie. Każdy biegacz ma swój własny styl i preferencje, jeśli chodzi o wygląd butów. Jest mnóstwo różnych wzorów, które mogą przypaść do gustu każdemu - niezależnie od tego, czy preferujesz obuwie neutralne, kontrolujące ruch, stabilizujące, czy lekkie - ale to, co naprawdę liczy się przy wyborze nowych butów do biegania, to nie to, jak wyglądają, ale jak się je czuje, kiedy się je przymierza.

Jak znaleźć odpowiednie buty do biegania dla siebie

Jeśli to w ogóle możliwe, wypróbuj kilka różnych par butów do biegania przed zakupem. Upewnij się, że spędzasz co najmniej 10 minut chodząc i biegając w każdej parze, więc możesz uzyskać dobre wyczucie, jak się czują. Jeśli to możliwe, wypróbuj różne marki i style, nawet jeśli kupujesz tylko jedną markę. Buty do biegania są jak rękawiczki; na każdego pasują inaczej. Twoje palce powinny naturalnie opadać na przód buta, bez żadnych punktów nacisku. Pięta buta nie powinna wciskać się w tył kostki. Wreszcie, szukaj buta do biegania, który jest wykonany dla Twojego typu stopy. Podczas biegu stopa naturalnie pronuje, czyli zwija się do wewnątrz. Jeśli Twoja stopa jest nadmiernie pronująca, prawdopodobnie skorzystasz z buta stabilizującego lub mieszanki stabilności i kontroli ruchu. Jeśli Twoja stopa jest zbyt pronująca, but kontrolujący ruch lub but stabilizujący pomoże Ci kontrolować ruch stopy.

Najważniejszą rzeczą przy zakupie butów do biegania jest dopasowanie

Dopasowanie i wsparcie buta do biegania są o wiele ważniejsze niż szczegóły techniczne, takie jak rodzaj materiałów, z których wykonany jest but, waga buta, a nawet kolor. Jako bardzo ogólna zasada kciuka, im więcej wsparcia potrzebujesz, tym szerszy i bardziej masywny będzie but. Jeśli nie jesteś pewien, jaki typ buta do biegania byłby dla Ciebie najlepszy, zawsze możesz zapytać członka personelu w sklepie biegowym o radę lub możesz po prostu zmierzyć, jak pasują Twoje obecne buty. Po prostu stań i zmierz odległość między dużym palcem u nogi a końcem bieżącego buta do biegania. Jeśli Twój pomiar jest poniżej 10 cali, to jesteś średniej szerokości. Jeśli jest to 10 cali lub powyżej, jesteś szeroką stopą

Buty z kontrolą ruchów

Buty motion-control mają szeroką, solidną podstawę i kontrolują ruch stopy podczas biegu. Często są twarde i ciężkie, ale zapewniają dużą stabilność. Jeśli tylko sporadycznie doświadczasz nadpronacji, połączenie butów stabilizujących i kontrolujących ruch może być wystarczające. Istnieją również buty hybrydowe, które są zaprojektowane tak, aby zapewnić wsparcie dla osób z mieszanką nadpronacji i podpronacji.

Stabilne buty do biegania

Stabilne buty do biegania oferują duże wsparcie, ale nie są tak ciężkie i szerokie jak buty do biegania z kontrolą ruchu. Kontrolują nadpronację poprzez użycie twardszego materiału i wyższego łuku po wewnętrznej stronie buta. Jeśli tylko sporadycznie masz nadpronację, połączenie butów stabilizujących i kontrolujących ruch może być wystarczające. Istnieją również buty hybrydowe, które są zaprojektowane tak, aby zapewnić wsparcie dla osób z mieszanką nadpronacji i podpronacji.

Neutralne buty do biegania

Jeśli jesteś przeciętnym biegaczem, którego stopa naturalnie nieco nadpronuje, neutralne buty do biegania są dla Ciebie idealne. Nie są one tak twarde i ciężkie jak buty do biegania z kontrolą ruchu lub stabilnością i nie oferują tak dużego wsparcia. Jednak będą pasować do większości typów stóp. Jeśli tylko czasami masz nadpronację, kombinacja butów stabilizacyjnych i motion-control może być wystarczająca. Istnieją również buty hybrydowe, które są zaprojektowane tak, aby zapewnić wsparcie dla osób z mieszanką nadpronacji i podpronacji.

Lekkie buty do biegania

Jeśli wolisz biegać w lekkich butach, prawdopodobnie wolisz też chodzić w lekkich butach. Choć nie jest to reguła, to z pewnością jest to trend. Lekkie buty do biegania są zaprojektowane tak, aby były jak najlżejsze, a jednocześnie zapewniały odpowiednie wsparcie. Często są one jednak dość elastyczne i nie zapewniają dużego wsparcia. Jeśli Twoje normalne buty do chodzenia są lekkie, prawdopodobnie jesteś już przyzwyczajony do braku wsparcia. Jest to jednak ogólna zasada, a nie twarda i szybka. Istnieje mnóstwo lekkich butów do biegania, które nadal zapewniają odpowiednie wsparcie.

Bieganie to wymagający sport, ale z odpowiednią parą butów do biegania każdy może odnieść sukces

Szukając butów do biegania, ważne jest, aby znaleźć dopasowanie, które będzie odpowiadać Twoim potrzebom i preferencjom. To również ważne, aby pamiętać, że różne buty do biegania oferują różne poziomy wsparcia, więc jeśli kupujesz nowe buty do biegania, nie bój się przymierzyć kilku par, aby znaleźć parę, która jest dla Ciebie!