Odzież softshell: podstawa dla sportowców‍Dzisiejsi sportowcy wymagają odzieży, która wytrzyma rygory ich sportu. W rezultacie istnieje rosnący segment odzieży wyczynowej zaprojektowanej właśnie w tym celu. Te elementy odzieży są znane jako "softshell" ze względu na ich zdolność do bycia zarówno ciepłym jak i elastycznym. Mają one dwuwarstwową strukturę z warstwą zewnętrzną wykonaną z tkanin syntetycznych i warstwą wewnętrzną z włókien naturalnych lub polaru. Połączone razem, te dwie warstwy zapewniają optymalną wydajność w prawie każdych warunkach pogodowych. Odzież softshellowa jest zazwyczaj ściśle dopasowana, dzięki czemu woda nie zatrzymuje się w niej, gdy się pocisz. Ma również płaskie szwy zamkowe i rozciągliwe mankiety, które nie zaczepiają o sprzęt lub innych graczy. Najlepsze softshelle odprowadzają również wilgoć z ciała, co pomaga utrzymać suchość i komfort nawet wtedy, gdy na zewnątrz pada deszcz lub śnieg.

Co to jest softshell?

Softshell to rodzaj materiału używanego do produkcji kurtek i innych ubrań. Tkaniny te składają się z mieszanki materiałów, w tym poliestru, spandexu i poliuretanu. Softshelle mogą być noszone o każdej porze roku, ponieważ zapewniają lepszą oddychalność niż cięższa kurtka. Odzież ta jest wodoodporna i wiatroszczelna, ale nie wodoodporna, więc nie jest to doskonała odzież narciarska. Softshelle są często używane jako odzież wierzchnia podczas uprawiania sportów w niskich temperaturach, takich jak narciarstwo, turystyka i snowboard. Można je również nosić jako warstwę pod kurtką przeciwdeszczową lub narciarską, gdy robi się naprawdę zimno.

Z czego wykonana jest odzież softshellowa?

Odzież softshell wykonana jest z dzianiny, która jest rozciągliwa, wiatro- i wodoodporna. Są często używane jako odzież wierzchnia w niskich temperaturach. Softshelle są również używane jako warstwa bazowa pod odzież zimową. Sama tkanina jest klasyfikowana jako „miękka”, ponieważ nie jest tak sztywna i nieelastyczna jak inne tkaniny, takie jak bawełna czy poliester. Tkaniny softshellowe są wykonane z połączenia włókien syntetycznych, nie będących polarem, oraz włókien naturalnych, takich jak wełna i poliester. Tkaniny softshell to mądry wybór dla entuzjastów outdooru i dla tych, którzy mieszkają w chłodniejszym klimacie. Możliwość łączenia włókien naturalnych z włóknami syntetycznymi sprawia, że tkaniny te są wysoce oddychające i odporne na wiatr, deszcz i śnieg. Są one zaprojektowane tak, aby były wodoodporne, a jednocześnie zapewniały dodatkowe ciepło w chłodne dni, a jednocześnie były wystarczająco oddychające, aby można je było nosić w łagodniejszych temperaturach.

Dlaczego powinieneś nosić softshell?

Kiedy nosisz kurtkę lub spodnie softshell, jest to podobne do noszenia kurtki puchowej od wewnątrz i wiatroszczelnej na zewnątrz. Może to być niezwykle pomocne w zimnej lub mokrej pogodzie, gdy potrzebujesz więcej ciepła niż oferuje kurtka przeciwdeszczowa. Softshelle są dobre na chłodne warunki, niezależnie od tego, czy na zewnątrz pada deszcz czy śnieg. Są również lżejsze i mniej obszerne niż kurtka puchowa. Wiele softshelli posiada również specjalne cechy, które czynią je idealnymi do aktywnego noszenia. Niektóre mają wbudowane odblaski o wysokiej widoczności, a inne mają rozciągliwe mankiety, które ułatwiają zakładanie na rękawice, a nawet buty wspinaczkowe. Softshelle są dostępne w różnych gramaturach, które nadają się na różne warunki. Lekki softshell jest świetny na łagodną pogodę, podczas gdy cięższy jest lepszy na zimne, wietrzne dni.

Jak wybrać odpowiedni softshell

Zanim kupisz kurtkę lub spodnie softshell, musisz zdecydować, jakiego rodzaju softshella potrzebujesz i kiedy będziesz go nosić. Możesz to określić, patrząc na gramaturę tkaniny. Tkaniny softshellowe mają wagę od lekkiej do ciężkiej. Najlepsze z nich mają wagę tkaniny od 6 do 12 uncji. Lekkie softshelle są najlepsze na wiosnę i jesień. Są świetną kurtką przejściową, gdy nie jesteś pewien, jaka będzie pogoda. Ciężkie softshelle są zwykle wykonane z polaru i są świetne na zimną, mokrą pogodę. Mogą być wystarczająco ciepłe, aby nosić je jako kurtkę, ale są również wystarczająco oddychające, aby założyć je pod cięższy płaszcz w naprawdę zimne dni.

Softshell to odzież na każdą pogodę, która jest odporna na wodę i wiatr

Odzież Softshell jest zwykle noszona jako warstwa zewnętrzna, pod kurtką przeciwdeszczową. Można ją nosić samodzielnie w ciepłych warunkach, ale należy uważać, aby nie było zbyt gorąco lub możesz się zbytnio spocić. Można je nosić samodzielnie w ciepłych warunkach, ale należy uważać, aby nie przegrzać ponieważ nie przepuszczają powietrza. Wiele ubrań softshellowych ma od wewnątrz podszewkę z polaru lub ciepłego polaru syntetycznego, co sprawia, że są one idealne do nakładania na siebie w zimne dni. Ta dwuwarstwowa kombinacja sprawia, że softshelle są idealne do uprawiania sportów na świeżym powietrzu, takich jak wędrówki, narciarstwo biegowe i inne sporty uprawiane w zimnych warunkach.